skip to Main Content

Aprílová noc s Andersenem a pohádkami

Letos jsme výročí narození slavného pohádkáře oslavili na apríla, tedy prvního dubna. Naše Noc s Andersenem byla v australské Sydney spojena se slavnou dvojicí Miloše Macourka Machem a Šebestovou, která během hodiny zeměpisu vyslovila do sluchátka přání procestovat svět a navštívit jednotlivé světadíly a objevovat jejich zajímavosti.

Protože jejich sluchátko je kouzelné a splní každé přání, děti z České a slovenské školy v Sydney se během krátké chvíle v Komunitním Centru v Randwiku podívaly na téměř všechny kontinenty, kde plnily zajímavé úkoly všeho druhu. Poznávali evropské památky, pohybovali se v přírodě jako Indiáni z Jižní Ameriky, poznávali zvířátka nejen z Afriky atp.

Vrcholem celé cesty bylo setkání se samotným panem Andersenem, kterého naši žáci ze 3.B, Mach a Šebestová, řádně vyzpovídali. Pan Andersen prozradil zajímavé momenty ze svého života, jak vyrůstal v chudé rodině, která obývala jen jednu místnost. Povídal i o svém tatínkovi, který mu vyprávěl dobrodružné příběhy a naučil ho vyrábět loutky. Ale bohužel jeho tatínek, který v něm probudil vášeň pro divadlo, zemřel, když bylo malému Hansovi pouhých jedenáct let. Během tvrdého života v Kodani, kam odešel sám už ve svých čtrnácti letech, se postupně šťastně prosazoval i v divadle.

Hanz Christian Andersen hodně cestoval, dokonce se podíval i do Prahy. Během svých cest začal psát pohádky, kterých napsal celkem 156. Během letošní Noci s Andersenem jsme si s dětmi a jejich rodiči přečetli jednu z nejoblíbenějších, pohádku Malá mořská víla, a to hned dvojjazyčně, česky a slovensky.

Nejoblíbenější částí australské Noci s Andersenem je tradičně hraná pohádka. Letos jsme si pro děti přichystali českou pohádku O Koblížkovi a jeho slovenskou podobu o Pampúšikovi. Závěr celého večera patřil letošnímu oslavenci, Zdeňku Svěrákovi, který 28. března oslavil své osmdesátiny. Většina dětí zná jeho nejnovější pohádku Tři bratři, kterou zhlédly v rámci Českého a slovenského festivalu v Sydney, my jsme si ale zazpívali na jeho počest oblíbenou píseň “Krávy” z Hodin zpěvu, kterou vymyslel spolu s Jaroslavem Uhlířem.

Celý pohádkový večer vykouzlil spoustu dětských úsměvů, kterými jsme v sobotu uzavřeli první čtvrtletí již šestého školního roku České a slovenské školy v Sydney.

Click to see the photos: Noc s Andersenem 2016

Back To Top