skip to Main Content

DIVADLO BOĎI Jaroměř – 17.10.

BOĎI JAROMĚŘ

České školy v Austrálii a na Novém Zélandu pozvaly na jižní polokouli divadelní soubor BOĎI Jaroměř. Manželé Libuši a Romana Bauerovi se vydali na dalekou cestu k protinožcům i se svými loutkovými přáteli. Celý tým započal loutkové turné v Perthu, odkud pokračoval do Adelaide, Melbourne a Canberry, aby nakonec zavítal 17. října i do naší školy v Sydney.

Loutková představení to nebyla ovšem ledajaká. Předcházela jím devadesátiminutová dílna, při které se činily šikovné ruce žáků, rodičů i paní učitelek a pánů učitelů. Libuše s Romanem mají vše dotažené témeř do dokonalosti, takže i naši žáci si za pomoci dospělých mohli vyrobit podle návodu překrásné loutky, které jim zůstaly na památku. Předcházely tomu náročné přípravy, ale díky nim se mohlo velkou část dopoledne se zanícením tvořit, lepit, malovat, stříhat, či přidělávat hlavy, ruce i nohy… Malí i velcí loutkaři povolili uzdu své fantazii a vytvořili zajímavé a velmi originální pohádkové postavy – od strašidel k princeznám až třeba k mořské víle. Po tvořivém běsnění byl již čas k zasednutí do improvizovaného hledište, kde z podomácku vyrobeného, ale profesionálně vypadajícího loutkového jeviště vykouknul neposedný Kašpárek a jeho další kamarádi. Děti i dospělí se příjemně pobavili a rozněžnili u dvou pohádek – Kašpárek a princezna a O Zubejdě Solimánské – které jim s profesionálním výstupem a úžasným zápalem pro věci zahráli manželé Bauerovi.

S posledním úklonem loutek a převelikým potleskem pro Libuši a Romana se loutkaři rozloučili s Českou a Slovenskou školou. Návštěva stávila několik dní objevováním zajímavých zákoutí Sydney za doprovodu učitelek z CSSS. Již v úterý 20. října v pozdně odpoledních hodinách Libuše s Romanem nasedli do letadla směr Auckland, kde započala jejich druhá část turné. Věříme, že i u sousedů v zemi kiwi vykouzlili spoustu úsměvů na tvářích stejně jako v CSSS. Doufejme, že se souboru podaří zavítat do našich krajin v příštích letech – třeba hned po plánovaném turné po USA!

Pozn.: Jak Roman Bauer zmínil, s manželkou vyrobili speciální loutky určené pouze pro Austrálii a Nový Zeland. Speciální jsou proto, že nejsou ze dřeva jako ty, se kterými doma obvykle hrají. Plastovou náhradou se chtěli vyhnout případným problémům při vstupu do obou zemí, které přísně regulují vše, co se do zeme přiváží.

Back To Top