skip to Main Content

Závěr školního roku tradičně i trochu jinak

Letošní školní rok jsme se naposledy s dětmi v České a slovenské škole sešli 12.prosince 2015. Po předání vysvědčení, drobných dárků a českých knížek se celá škola – děti, rodiče, vedení školy, učitelé a hudební soubor Kukabura sešli v prostředí malého amfiteátru naší školy, kde se konalo celé závěrečné představení.

Nejprve paní ředitelka Kateřina Larbalestier zhodnotila pátý školní rok České a slovenské školy v Sydney, promluvili významní hosté – Vícekonzulka České republiky v Sydney Michaela Jeřábková, Honorární konzul Slovenské republiky Milan Neklapil a Albert Vella prezident NSW Federation of Community Language Schools.

A potom to přišlo! Všechny děti z České a slovenské školy sehrály jedno divadelní představení o tom, jak to před mnoha a mnoha lety daleko v Betlémě všechno začalo a co si Češi a Slováci o vánočních svátcích připomínají.

Není to dědeček s bílými vousy v červeném kabátě na saních, který popohání své sobí spřežení, jak by si rodilí Australané mohli myslet, ale příběh o děťátku, které se kdysi dávno narodilo ve chlévě Marii a Josefovi a kterému se přišli poklonit dokonce i tři králové. Představení bylo nevšední i tím, že se v něm mluvilo dvěma jazyky. Není těžké uhodnout, kterými… české děti používaly češtinu a slovenské slovenštinu, a dokonce si časem i porozuměly.

Celé vánoční představení zpestřily tanečky a říkanky těch nejmenších a zpívání v podání dětí z kindergarten a školáků. A co dospěláci, jež pilně dochází každou sobotu do České školy, aby se zdokonalili v českém jazyce? Ti navodili vánoční atmosféru českými koledami Štědrý večer nastal a Pásli ovce valaši.

Slunečné počasí australského léta je tolik vzdálené od tradiční představy českých Vánoc, ale v sobotu 12.12.2015 nám skutečně zaklepaly Vánoce a vánoční atmosféra na dveře České a slovenské školy.

Česká a slovenská škola v Sydney všem přeje veselé Vánoce plné klidu a pohody a těší se na setkání v novém už šestém roce, který začíná 6.2.2016

Back To Top